Przejdź do treści

Pojazdy i maszyny wykorzystywane w robotach ziemnych

Prace ciężkim sprzętem, kruszywa naturalne

Nie da się rozpocząć budowy bez właściwego przygotowania terenu. Warstwa gruntu musi zostać oddzielona, usunięta i przeniesiona w inne miejsce. Część robót ziemnych można zrealizować ręcznie, przy pomocy kilofa czy łopaty. Trudno jednak wyobrazić sobie budowę pozbawioną ciężkiego sprzętu. W tym wpisie omawianym podstawowe maszyny, które są używane przy robotach ziemnych.

Koparki i ładowarki służące do odspajania urobku

Pierwszym etapem robót ziemnych jest oddzielenie (odspajanie) warstwy ziemi, zwanej urobkiem. Odpowiednią do tego celu maszyną jest koparka. Ten ciężki sprzęt jest niezwykle ważny na budowie, gdyż służy również do przeniesienia urobku na środek transportu. Najpopularniejszym rodzajem koparki jest maszyna jednonaczyniowa, posiadająca jedno naczynie urabiające. Wielonaczyniowe koparki to potężne maszyny stosowane w górnictwie. Ładowarka również służy do odspajania gruntu i jego załadunku. Pojazd może transportować warstwy ziemi (lub inne materiały) na krótkich dystansach, np. placach budowy.

Profilowanie powierzchni i transport

Przesuwanie urobku to zadanie dla operatorów spycharek, równiarek oraz zgarniarek. Maszyny te przemieszczają urobek na małych dystansach, jednocześnie profilując grunt. Z kolei spulchnianie ziemi i usuwanie nawierzchni odbywa się przy udziale zrywarki. Do zagęszczania i walcowania służą walec budowlany oraz ubijarka. Urobek, który został oddzielony, musi zostać przetransportowany przy użyciu specjalistycznych pojazdów. Mowa o wozidłach technologicznych, takich jak wywrotki oraz samochodach ciężarowych.

 

Sprawdzona firma z dobrym zapleczem sprzętowym

Roboty ziemne powinny być wykonywane przez profesjonalne firmy. Zlecając usługę, warto sprawdzić czy dysponuje ona odpowiednimi maszynami. Odpowiednio rozbudowane zaplecze sprzętowe gwarantuje terminową realizację zlecenia, zapewnia także bezpieczeństwo i rzetelność wykonywania usługi. Właściwym aktem prawa, określające warunki pracy maszyn do robót ziemnych jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.