Beton towarowy wytwarzany jest na węzłach betoniarskich. Produkt dostarcza się na plac budowy w betonowozach. W przypadku betonów półsuchych wykorzystuje się pojazdy samowyładowcze. Beton towarowy różni się od środka uzyskiwanego na budowie. Samodzielne przygotowanie betonu niesie niebezpieczeństwo uzyskania nieodpowiednich parametrów szczególnie w zakresie wytrzymałości. Co warto wiedzieć na temat betonu towarowego?
Czym charakteryzuje się beton towarowy?
Beton produkowany na placu budowy nie zawsze może przybrać pożądaną jakość. Związane to jest z trudnością w otrzymaniu odpowiednich proporcji składników. Ilość wody potrzebna do wytworzenia produktu w betoniarce jest większa. To z kolei pogarsza wytrzymałość artykułu, co przekłada się na ryzyko pęknięcia i zarysowania. Beton towarowy produkuje się w zautomatyzowanych węzłach betoniarskich. Jego cechą charakterystyczną jest wysoka dokładność doboru elementów składowych. Rozwiązanie pozwala na powtarzalność każdego metra sześciennego kompozycji.
Na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę przy wyborze betonu towarowego?
Beton towarowy pozyskuje się z wytwórni betonu. W ostatnich latach powstaje ich bardzo dużo. Jednakże nie każda jednostka gwarantuje właściwą jakość mieszanki. Najlepiej zamówić towar u renomowanego producenta. W tym przypadku duże znaczenie mają odpowiednie certyfikaty. Zasadnicze znaczenie ma System Zakładowej Kontroli Produkcji. Ponadto dobrze, gdy firma jest laureatem znaku „Dobry Beton”. Oznacza to, że przedsiębiorstwo zachowuje procedury i dobre praktyki związane z wytwarzaniem betonu wysokiej jakości.