Przejdź do treści

Jak skutecznie zabezpieczyć beton przed wysokimi temperaturami?

Grupa Nabzdyk aktywnie uczestniczy przy Rozbudowie Tłoczni Gazu w Odolanowie. Na teren budowy dostarczamy beton fundamentowy spełniający klasę C 45/55 W8, F150 w klasach ekspozycji XC4, XF3 oraz XA1. 

Beton nie tylko spełnia powyższe wytyczne, ale jest również w stanie ochronić się przed tzw. skurczem autogenicznym, nazywany inaczej również skurczem samoczynnym. Mógłby on wystąpić ze względu na dużą temperaturę betonu, przekraczającą 50°C. Dzięki temu beton zabezpieczony jest przed działaniem wysokich temperatur.

Beton, podobnie jak my, narażony jest na szok termiczny. Zaleca się, aby różnica temperatur powietrza, a betonu nie przekraczała 15°C. Dopilnowanie tej różnicy zabezpiecza beton przed ewentualnym popękaniem lub jego kurczliwością.

My przy tej realizacji, wykorzystujemy specjalistyczne sondy (widoczne na zdjęciu), którymi badamy i monitorujemy temperatury betonu po jego zalaniu, przez 7 kolejnych dni. Wówczas osiąga on swoją najwyższa temperaturę. Tego typu działania pozwalają nam spełnić wszelkie wymagania, które przed nami zostały postawione.

Jak widzicie, beton jest nasza pasją i nie ma przed nami tajemnic. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uczestniczyć przy najbardziej skomplikowanych realizacjach, które nie stanowią dla nas żadnego problemu.